En Başarılı Türk Mühendisler

SDR MÜHENDİSLİK

Mühendislikte başarıyı yakalamak ve mühendislikte başarı kavramını anlayabilmek için iki kavramı ayrı değerlendirmek, anlamak gerekir.

1. Mühendislik Nedir?

Mühendislik, bilim ve teknoloji arasında köprü görevi görerek insanlığın gelişiminde önemli bir alana sahip olan disiplindir. Mühendislik problemlerin çözümü için bilim, matematik gibi birçok disiplini bir arada kullanarak çözüme ulaşmayı hedefler. Mühendisler bilimsel keşiflerin günlük hayatta pratik olarak kullanımı için yöntemler üretir.

SDR Mühendislik, mühendislik biliminin gerekliliğine uygun olarak bilimsel keşiflerle insanların günlük hayatta yaşam koşullarını iyileştirmeyi hedefler. SDR, yenilikleri kullanılabilir araç olarak insanlara sunar.

Mühendislik doğru çözüm önerisi sunarken, yanında iyi ve kullanılabilir tasarımı da beraberinde getirmelidir. Doğru çözüm önerileri ve kullanılabilir tasarımlar konusunda Darıca müteahhit çevresine değer katan tasarımlar sunar.

2. Mühendislikte Başarı Nedir?

Bütçe ve zaman yönetimi ile doğru tasarıma ulaşmayı hedeflemek mühendislikte başarının kapılarının açılmasını sağlar. SDR Mühendislik, imalatlarda tasarımın modern ve çağdaş yapılmasını hedeflemektedir. SDR, mühendislikte başarıyı yakalamak için teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek imalatlarında kullanmaktadır. Başarılı adımlar atmak insanlığa, çevreye, yaşama ve geleceğe yatırım yapmak demektir. Darıca Müteahhit, mühendislik alanında başarıyı insanlığı, çevreyi, yaşamı ve geleceği düşünerek yakalamayı hedeflemiş bir gelecek firmasıdır.

BAŞARILI TÜRK MÜHENDİSLER

1. Sabiha Rıfat Gürayman

Türkiye’de başarılı çalışmalar yapmış olan Türk mühendisleri incelemeye alarak mühendislikte başarıyı daha rahat anlayabiliriz. Ülkemiz için çok önemli bir yeri olan Sabiha Rıfat Gürayman, 1933 yılında Yüksek Mühendis Mektebi’nden (bugün ki İstanbul Teknik Üniversitesi) mezun olmuştur. Çalışma hayatına ankata Bayındırlık Müdürlüğünde başladı, daha sonra Bayındırlık Bakanlığı’na geçiş yaptı. Ülkenin farklı yerlerinde birçok okul, resmi bina ve hükümet konağının yapımında görev aldı. Anıtkabir’in inşaatında kontrol şefi olarak görev yapmıştır. Sabiha Rıfat Gürayman, aynı zamanda Türkiye’nin ilk kadın inşaat mühendisi olarak başarılı bir mühendislik hayatı sürdürmüş olup, Türk gençliğine adeta örnek teşkil etmiştir.

2. Ordinaryüs Prof. Ahmet S. Çakmak

Akademik alanda başarılı Türk inşaat mühendisi Ordinaryüs Profesör Ahmet S. ÇAKMAK’ın akademik alan dışında da pek çok başarılı çalışmaları olmuştur. Bunlardan bir de 1500 yıllık tarihi görkemli bir yapı olan Ayasofya’nın UNESCO tarafından başlatılan Ayasofya’nın temellerinin güçlendirmesine yönelik projenin yönetimini üslenmesidir.

Ahmet S. Çakmak - 1000Kitap

3. Nefise Akçelik

Türkiye’de karayolu tünelciliğinin gelişmesine katkıları ile tanınan Nefise Akçelik, 1976 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) inşaat mühendisliğinden mezun olmuştur. 1989’da teknik şef ünvanını ve Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Geoteknik Anabilim Dalı’ndan yüksek lisans derecesini aldı. İki kitap yazarak gelecek nesillere yol gösterici olan Nefise Akçelik, yazdığı kitaplar tünel yapımında karşılaşılan problemler, karayollarında zayıf zemin problemleri ve önlemleri hakkındadır. Meslek hayatında 200’ün üzerinde tünel ve geoteknik projelerde çalışan Nefise Akçelik, 5 Ekim 2003 tarihinde hayatını kaybetti. Yapımına emek verdiği ancak tamamlandığını göremediği Hapan Tüneli’ne adı verilmiştir.

sites.google.com/site/kadinmuhendisler/lamarr1.jpg

SDR Mühendislik, yılların tecrübesiyle profesyonelleşmiş en başarılı Türk mühendis kadrosuyla hizmet vermektedir. İnşaat sektöründe üstün uzmanlık ve köklü deneyime sahip kadrosuyla hizmet veren SDR her projede daha iyisini hedeflediğini tamamlanan projeleriyle kanıtlamaktadır. Darıca müteahhit restorasyon alanında en başarılı Türk mühendislerle çalışarak kültürel hazinelerin korunmasını, tarihi yapıların harap olan bölümlerinin başarılı mühendislik çalışmalarıyla, titizlikle incelenerek geleceğe aktarılması için çaba sarf etmektedir. Geleceğinizi, SDR Mühendislik ile birlikte inşa etmek için fikirlerinizi Darıca müteahhit ile paylaşın, hayalleriniz en başarılı SDR Türk mühendis kadrosu ile gerçekleşsin.