Dünyanın En İlgi Çekici Köprüleri

SDR MÜHENDİSLİK

Sizlere dünyanın en ilgi çekici köprülerini bir başlık altında gösterebilmek için SDR Mühendislik olarak derleme yaptık.

1. Langkawi Sky Köprüsü

Malezya’nın gözde mekanlarından biri ve mühendislikteki en büyük başarı Langkawi Sky Bridge’tir. İnanılmaz derecede güzel kavisli bu yaya köprüsü, Ganung dağlarındaki Langkawi adasında bulunur. Bu kavisli yaya köprüsü, Mount Mat Cincang’ın tepesinde deniz seviyesinden 610 metre yukarıdadır. 400 metrelik uzun yapı boyunca yürümek isteyen turistler bir teleferikle köprüye ulaşmak zorundadırlar. Ağaçların tepelerinin üstünde yer alan Langkawi Sky Bridge, dünyanın en yüksek tek katlı köprülerinden biridir. Benzersiz tasarımın bazı zayıf yönleri vardır. Şimşek nedeniyle inme olasılığı yüksek olduğu için, fırtınada köprü üzerinde kalmak kesinlikle yasaktır. Fırtına aniden basarsa, ziyaretçiler özel çıkıştan tahliye edilir. Deneyimli yolcular, köprü üzerinde yürürken bulutlara yakın olma konusunda inanılmaz bir his olduğunu söylüyorlar. Bu yerlerde, bulutlar çok düşüktür. Bu nedenle turistler Langkawi’nin muhteşem gökyüzünü, derin gökyüzünü ve deniz manzaralarını aynı anda alabilirler. Köprü, dünyanın en çekici gözcülerinden biri olarak kabul edilir. SDR olarak baktığımızda da bir mühendislik harikası yorumunu yapabiliriz.

2. Henderson Waves Köprüsü

Singapur’da birçok garip köprü bulunabilir. Onlardan birisi sembolik adı ‘Waves Herderson’ olup Henderson yolunun bir parçasıdır. 274 metrelik uzunluğundaki Henderson Waves, Singapur’un en yüksek yaya köprüsüdür ve Mount Faber Park’ı Telok Blangah Hill Park ile birbirine bağlar. Yaya köprüleri, daha hafif olmaları nedeniyle araç trafiği olan yapılarda mümkün olmayan bir yaratıcılık sağlar. En önemli dekoratif unsur, köprü üzerinde yedi rahat iniş oluşturan dalgalı metal yapıdır. Mükemmel dekorasyon alanları, tezgahlar ve küçük tablolarla donatılmıştır. Açılıştan bu yana köprü çiftler arasında hemen popülerdi. Yeni evliler, düğün albümleri için güzel fotoğrafları hazırlamak için buraya geliyorlar.

3. Leonardo Da Vinci Köprüsü

Oslo’nun çevresinde, Leonardo da Vinci’yi onurlandırmak için adlandırılan garip köprüdür. Benzersiz bir mimari cazibe merkezi ve seçkin İtalyan ressamın adı bilinmiyor. Köprü inşa tarihi çok ilginç. Geçmişe ait verilere göre yetenekli ressam, 1502’de Konstantinopolis Sultan II. Bajazet için köprünün planlarını çizmesine rağmen bundan 500 yıl önce Norveçli sanatçı Vebjørn Sand tarafından köprü hayata geçirildi. Yaya köprüsü 2001’de açılmıştır. Yüzyıllar boyunca, Da Vinci’nin köprünün taslağının mantıksız olduğu düşünülüyordu. Tek açıklıklı tasarımın eğimli kemerleri, geçit ile bağlandıkları yerlerde oldukça incedir, ancak yere yaklaştıkça patlama riski vardır. Da Vinci’nin orjinal planı 720 metre uzunluğa kadar destekliyordu fakat Sand ve meslektaşları 300 feet’e indirdi ve Norveç çamından yürüyüş yolunu inşa ettiler.

4. Pythonbrug Köprüsü

Amsterdam’da çok güzel ve olağandışı köprüler görülebilir. Bunların arasında, her şeyden önce pythonbrug köprüsü veya yılana benzetilen köprüye değinilmelidir. Köprünün ayırt edici adı mükemmel bir şekilde birincil özelliğini yansıtmaktadır. Metal köprü olağandışı serpantin şekli ile karakterize edilir. Köprüyü çok daha cazip hale getiren çok sayıda kırmızı pervanesi olan güzel parmaklıklar ile donatılmış olmasıdır. Köprünün rengi tesadüfen seçildi ve sembolik bir karaktere sahip değildi. Birkaç yıl içinde Amsterdam’ın birçok gezi programı için ‘Pythonbrug’ köprüsü şart koştu ve sadece meraklı turistleri değil aynı zamanda farklı ülkelerden inşaat işçilerini de cezbetti. Hollanda’nın diğer köprüleri gibi Pythonbrug’da sağlam ve güvenlidir. Köprünün inşası sırasında sadece yüksek mukavemetli çelik kullanıldı.