Dünyanın En Büyük Kuleleri

SDR MÜHENDİSLİK

SDR Mühendislik tarafından yapılan araştırmaya göre devamlı erişime sahip ve halka açık olan fakat mesken olarak kullanılamayan insan yapımı dünyanın en büyük 3 kulesinin sıralaması sizler için derledik.

1. Tokyo Skytree

Japonya’nın en yüksek, Dünyada ise Dubai’de yer alan gökdelen Burj Khalifa’dan sonra en yüksek kule; Tokyo’daki Skytree’dir. Radyo-televizyon yayın kulesi olarak kullanıldığı gibi gözlem evi ve restoran-alışveriş merkezi olarak da hizmet vermektedir. Yapımına 14 Temmuz 2008’de başlanmış, 29 Şubat 2012’de ise inşası tamamlanmıştır. Kule çelik konstrüksiyona sahip ve 634 metre yüksekliğindedir. Depreme dayanıklı olarak inşa edilen yapı, deprem enerjisinin yüzde 40-50’sini absorbe edebilecek özelliğe sahip şekilde tasarlanmıştır. Gece mavi ve mor led ışıklarla sergilediği görüntü, herkesi kendine hayran bırakmaktadır.

2. Guangzhou  Kanton Kulesi

SDR tarafından yapılan araştırmanın ikinci sırasını, Çin Guangzhou şehrinde 600 metre yüksekliğindeki Kanton Kulesi almaktadır. Çelik konstrüksiyon ve betonarme olarak inşa edilen kulenin yapımına 2005 yılında başlanmış, 2010 yılında tamamlanmıştır. Resmi olarak 29 Eylül 2010 tarihinde Asya oyunları hedeflenerek açılmıştır. Zarif ve kavisli mimari yapısıyla kadınsı bir havası olduğu herkes tarafından kabul edilmiştir. Televizyon kulesi olarak inşa edilen kule, gözlem evi olarak şehrin muhteşem manzarasını gözler önüne sermektedir. İçerisinde konferans ve sergi odaları da bulunmaktadır. Yine bu kulenin gece aydınlatması muhteşem bir görsel şölen sunmaktadır.

Canton tower

3. Toronto CN Kulesi

Darıca müteahhit tarafından yapılan incelemelerde; Kanada’nın Ontario bölgesindeki Kanada şehrinin de simgesi olarak kabul edilen CN Kulesi, betonarme malzemeler kullanılarak inşa edilmiş ve 553 metre uzunluğa sahiptir. Dünyada üçüncü en uzun kule olarak nitelendirilmektedir. 1976 yılından beri televizyon ve gözlem kulesi, extrem sporlar alanlarında hizmet vermektedir. Kulenin en tepesindeki bazı kısımların zemini camla kaplıdır.147 kattan oluşan yapının ulaşımı 9 ayrı asansörle sağlanmaktadır. İçerisinde panoramik manzaraya sahip 50’den fazla restoran bulunmaktadır. Bulunduğu bölgede kulenin inşasından önce tren yolu bulunmaktaydı. Bu tren yolu kaldırılarak yerine bu ihtişamlı yapı kuruldu. Şehrin en dikkati çeken yapısı olan CN kulesi, ayrıca dünyanın en güvenli kulelerinden de biri olarak kabul edilmektedir. Canada’s National Tower olarak bilenen kule daha sonra kısaltılarak CN Tower adıyla anılmaya başlamıştır.