Dünyada İlgi Çekici Mimari Tasarımlar

SDR MÜHENDİSLİK

Dünya üzerinde pek çok farklı tasarımda yapı bulunmaktadır. Bu yapıların her birinin kendine has özellikleri ve hikayesi vardır. SDR Mühendislik olarak sizin için Dünyada değişik mimari tasarımıyla ilgi çeken binalar hakkında kısa bir derleme yaptık.

1. Dans eden ev

Çek Cumhuriyetinin Prag şehrinde bulunan bu yapı, Vlatava Nehri’nin kıyısında yer almaktadır. Yapımı 4 yılda tamamlanan bu bina dans eden ev (Dancing House) olarak adlandırılmıştır. Sergilediği görüntü nedeniyle normal binalara benzemeyen tasarım, yeni barok olarak da nitelendirilen mimari tarzıyla bu takma adla anılmaktadır. Frank Gehry tarafından 1992-1996 yılları arasında inşa edilen bina, Fred Astaire ve Ginger Rogers’ın dans ediş tarzını yansıttığından bu isimle anılmakta olan mimarinin post-modern örneklerinden biridir.

https://i.hizliresim.com/gMtAbu.jpg

2. Wonderworks

Amerika’nın Tennessee Eyaleti’nin Pigeon Forge şehrinde yer alan bu müze, büyük bir fırtınayla tepetaklak başka bir binanın üzerine düşen bir yapı görüntüsündedir. Turistlerin oldukça ilgisini çeken bir mimariye sahip bu yapı 3200 metrekarelik alana yayılmış 3 katlı bir binadır.  SDR tarafından mimari yaratıcılığın en kült örneklerinden biri olarak nitelendirilen yapıda her şey ters-yüz  olarak sergilenmektedir. Yerde olması gereken her şey tavanda, tavanda olması gerekenler ise yerdedir. Her yaştan insanın ilgisini çekecek pek çok bölümü bulunmaktadır. Değişik etkinliklere de katılabilme imkanı sunan söz konusu müze, matematik, fizik ve uzay dünyasına olan ilginin arttırılmasını hedeflemiştir. Fırtına ve deprem similatörleri, sanal gerçeklik, adli tıp, uzay mekiği ve astronot kıyafetleri, yer çekimsiz ortam gibi pek çok değişik uygulamaları bulunan odalara sahiptir.

WonderWorks, Branson's Upside-Down Adventure! | Explore Branson

3. Kansas Halk Kütüphanesi

Amerika’nın Kansas şehrinde insanların kitaplara olan ilgisini arttırmak amacıyla rafa dizilmiş kitaplar şeklinde inşa edilmiş bir kütüphanedir. 2004 yılında yapımı tamamlanan bu bina, Darıca müteahhitlik tarafından değişik mimari tarzlardan biri olarak incelenmeye değer bulunmuştur. Hem mimari tarzı, hem de hedeflenen amacı takdir edilmeye adaydır. Rengarenk kitaplar silsilesi olan bu  bina, gören herkeste okuma isteği uyandırmakta ve kütüphanenin işlevi fazlalaşmaktadır. Sadece dışı değil, içi de kitapların içinden ve dışından alınan örneklerle kütüphaneye yakışır bir  tarzda inşa edilmiştir. Bu kütüphaneyi dolaşmak bile bilgi dağarcığını arttırmayı sağlamaktadır. Bu mimari tarz tam kütüphaneye yakışır kitap esintileriyle herkesin ilgi adayı olmaya kesinlikle aday.

Kütüphane Gibi Kütüphane: Kansas City Library - Milliyet Emlak