Daire Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Detay

SDR MÜHENDİSLİK

1. Deneyimlere kulak asın ama aldırmayın

Ev aramaya başladığınızda karşılaşacağınız ilk şey etrafınızdaki insanların yaşantıları olacaktır. 5 yıl önce ev almış olan birinin deneyimi size çok şey katarken bir yandan da zamanı geçmiş bilgilerle yanlış yönlendirmelere de neden olabilir. Deneyimler her zaman iyidir lakin siz yinede kendi araştırmalarınızı en iyi şekilde yaparak ilerleyin.

2. Alacağınız evin ipotekli veya hacizli olma durumu

Tapu kaydını detaylı bir şekilde incelemeniz gerekmektedir. Eğer tapu kaydı üzerinde haciz veya ipotek varken bu kaydı bilerek satın alırsanız tapu devri sonrasında bunlardan sorumlu olursunuz. Dolayısıyla satın aldığınız evi kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

3. İhtiyacınız kadar oda ve metrekare daireler

Gördüğünüz her eve âşık olmayın. Hissettiğiniz tutku o evin doğru seçim olduğu anlamına gelmez. Ne kadar cazip olursa olsun ihtiyacınızdan daha büyük bir ev almayın. Büyük ev demek daha çok temizlik, daha çok fatura ve gereksiz eşya alımına ön ayak olan daha fazla alan demektir. Böylelikle sizler için ekonomik bir çözüm olmayacaktır.

4. Kredi faiz oranlarını ve ödeme seçenekleri

Daire alacağınız yerin satış danışmanı bütçenize uygun ödeme seçeneklerini size mutlaka sunacaktır. Yasal olarak minimum ev değerinin ’sinin peşin verilmesi gereklidir. Aylık olarak ödeyeceğiniz taksit tutarı üzerinden hesap yapıp bütçenizi aşmadığına emin olmalısınız. Aksi taktirde ekonomik olarak zorluk yaşayabilirsiniz.

Son kredi faiz oranları açıklandı! 422 TL taksitle 10 bin TL kredi  kullanmak isteyenler için esnek ödeme planları

5. Evin durumunun araştırılması

Sizlere ev hakkında detaylı teknik bilgileri vermesini istediğiniz yetkililer ile mutlaka iletişim kurun. Eğer bir sorun tespit edilirse satıcı tarafından bu sorunlar giderilir veya yapılan teklif yenilenir.

Ehliyetsizlik Nedeniyle Tapu İptali ve Tescili Davası

6. Evin konumu araştırılmalı

Satın almak istediğiniz evin etrafında birkaç sokak, cadde gezerek etrafa iyice bakın. Diğer evlerin durumları, ulaşım araçları, etraftaki okullar, hastaneler ve marketler mahallenin değerini arttıran özelliklerdir. Aynı bölgede bulunan diğer satılık ev fiyatlarına bakıp karşılaştırma yaparak içinizi rahatlatabilirsiniz.

7. Evin cephesi ve manzarası

Küçük ama şaşırtıcı derecede önemli bir ayrıntı olan camların hangi yöne baktığı, evin ne zaman güneş aldığını ve ne zaman güneşin doğduğunu bilirseniz şayet daha rahat bir yaşam sürdürebilirsiniz.

8. Aidat ve ödenmesi gereken ek kullanım ücretleri

Satın aldığınız binada veya sitede ne kadar çok sosyal hizmet bulunursa aylık olarak ödenen aidatların da o kadar yüksek olduğu anlamına gelebilir. Yatırımınızı yaparken aidat giderlerini de sorup ona göre değerlendirebilirsiniz.

9. Evi satın aldığınız kişiyle irtibatta kalın

Emlakçı yada müteahhit, evi kimden aldıysanız onun ile teması ödemeyi yaptıktan sonra da devam ettirin. Zamanında arama yapmanız, yeni bir projeden ev aldıysanız inşaat ilerlemesi hakkında bilgilerinizin güncel olmasını sağlayacaktır. Eğer eviniz inşaat halinde ise ara ara inşaatı ziyaret edin. SDR Mühendislik olarak her türlü hizmeti sağlayacağımızı da bildirmek isteriz.

10. Deprem

Satın aldığınız binanın depreme dayanıklı olup olmadığı dikkat edilecek bir husus olmalıdır. Bunun için binayı inşa eden mühendisler tarafından gerekli raporların talep edilmesi gerekmektedir. SDR olarak, tüm önlemleri alacağımızdan şüpheniz olmasın. Unutmayın; deprem öldürmez, bina öldürür!