1999 Yılı Öncesi Yapılardaki Riskler

SDR MÜHENDİSLİK

Ülkemizde 1999 yılı öncesinde yapılan binalarda genellikle ihmalkârlık ve riskler vardır. Bu durum 1999 depremi ile de büyük ölçüde gözler önüne serilmiştir. Şu anda hâlâ 1999 yılından önce yapılan binalarla karşılaşabiliriz. Yalnızca İstanbul şehrinde bile 1999 yılı öncesi yapılan 790 bin bina vardır. Bu binaların birçoğu deprem bölgesinde bulunmaktadır. Olası bir deprem durumunda bu binalardan en az 140 bininde hasar beklenmektedir. Bu durumda 650 bin bina risk grubunda düşük seviyede olsa dahi ihtimaller göz önünde bulundurulmalıdır. SDR Mühendislik ve inşat firmamız bu konuda derin bir araştırmaya sahiptir. 1999 yılı öncesi yapılan binalarınızda destek talep ettiğinizde hızlıca talebinize yanıt vermekteyiz.

17 Ağustos 1999 depreminin 20. yılında Marmara ve İstanbul'da durum nedir? | Bilim ve Gelecek

Peki Sağlam Bina Tasarımı Nasıl Yapılmalıdır?

Türkiye Cumhuriyeti 6306 sayılı kanununa göre risk teşkil eden binaların tespit edilerek performans analizleri yapılmak zorunda. Buna ek olarak maliyet durumuna bakılarak binaların güçlendirilmesi ya da yeniden yapılması gerekiyor. Mühendislik firmamız, talebiniz doğrultusunda binanızın risk teşkil edip etmediğini kontrol etmektedir. Hatta risk gösteren binalarda güçlendirme veya ihtiyaca göre yeniden yapılandırma yapıyoruz. SDR Mühendislik firmamız bu konuda oldukça tecrübeli ve başarılı ekip üyeleri ile çalışmaktadır. Projenin her aşaması sağlam şekilde yeniden düzenlenmektedir.

Betonarmelerin özelliğini kaybetmesi deprem, toprak kayması, suya maruz kalma ya da titreşim gibi nedenlerden olabilir. Bu tarz durumlarda çatlaklar oluşur. Çatlaklar oksijenle temas ettiği için zamanla paslanır. Böylece yapıda kesit kaybı gibi olumsuzluklar meydana gelir. Özellikle 1999 yılı öncesinde yapılan binaların betonarme durumu incelenmeli ve duruma göre çalışmalara başlanmalıdır. Bina güçlendirme yıkıp yeniden yapmaya göre maliyet olarak daha uygundur. Fakat binanız güçlendirmeye uygun değilse mutlaka yıkılarak yeniden yapılmalıdır. Darıca müteahhit olarak müteahhitlik ve mühendislik konusunda oldukça bilgili kişilerle çalışmaktayız. Bu alanda uzun yıllardır çalışan profesyonel ve tecrübeli bir ekibimiz bulunmaktadır. Bu nedenle güvenle binalarınızı bize emanet edebilirsiniz. İnsan sağlığı her türlü maliyetten çok daha önemli bir durumdur. 1999 yılı öncesinde yapıldığı gibi kesinlikle ihmalkârlık yapılmamalıdır. Firmamız her türlü konuda binanızı inceleyerek sizlere en ince detaylarda dahi yardımcı olmaktadır.